Akce ukončené

Co se v Příboře událo? Neviděli jste, nečetli?
Některé akce vám stručně přiblížíme slovem a někdy i fotem na této stránce.

*ZAJÍČEK PIKLA V PŘÍBOŘE – trasa pro děti a dospělé + JARNÍ VĚNEČKY
Projděte se se zajíčkem Piklou Příborem….Pikla na vás čeká v zahradách kláštera a tamtéž jsou vystaveny jarní věnečky – prohlédněte si je a můžete hlasovat, který se vám líbí nejvíce.
Anketa je na stránkách města: https://www.pribor.eu/obcan-1/anketa/…

*RACCI JSOU TADY

Přilétli v neděli 7. 3. 2021. 10. 3. v poledne měli dokonalou siestu…..

*MĚSÍČNÍK březen 2021

vzpomínky, historie koupaliště v Příboře, současnost – bývalý dům dětí a další

k vyzvednutí ve stojanech po městě a také před turistickým informačním centrem v době

pondělí a středa  8 – 17 hodin

úterý, čtvrtek, pátek 8 – 14 hodin

ke stažení zde: https://www.pribor.eu/obcan-1/mesicnik/

 

*PRVNÍ ELEKTROSKÚTRY V PŘÍBOŘE!!! byly přistaveny o víkendu 13. – 14. 3. 2021

0

V Příboře bylo přistaveno 5 elektroskútrů a sdílené elektrokoloběžky.

 

HODINA ZEMĚ  27. 3. od 20.30 do 21.30 hod.

https://hodinazeme.cz/

Město Příbor se do této akce zapojí také – nasvícení farního kostela Narození Panny Marie bude vypnuto.


22. 3.  12.00-12.01 hodin 

Cíl: cíl uctění památky přímých i nepřímých obětí pandemie koronaviru. Přesně před rokem zemřel v ČR první člověk  v souvislosti s pandemií koronaviru.

17. 2. 2021 Píše Petr Pospíchal „Každých sedm minut a pět sekund zemře na koronavirus jeden z nás. Údaje z posledních dnů, v nichž počet zemřelých stoupá, jsou opravdu takto tragické..“

V jiné své výpovědi říká: z bolesti zemřelých se stala jen statistika a z celé té tragédie se vytratila  lidskost a empatie, a o ty jde především, proto jsem se rozhodl iniciovat výzvu Minuta ticha.

https://www.minutaticha.cz/aktuality/

FB Minuty ticha

článek s iniciátorem – rozhovor

 

PŘÍBOR – ÚNOR – BŘEZEN 2021

Foceno 17. 2. a 17. 3. 2021


LIŠKA BYSTROUŠKA A JEJÍ ŽIVÁ KAMARÁDKA

Tahle fotografie doslova proletěla facebooky, tiskem už v únoru. My jsme se tímto obrázkem s vámi loučili v 10. zprávách. Ale protože je krásná, pokochejte se i vy. Co vidíte, není fotomontáž. Lišku  Bystroušku na Hukvaldech navštívila opravdická živá kamarádka. Myslivec Radomil Holík ji ještě jako mládě, kterého se ujal, pojmenoval Coco. Dnes muž a zvíře tvoří nerozlučnou dvojici. Fotografii pořídil Jiří Figala během jedné pěkné únorové neděle. Pokud vás zaujala, podívejte se na FB profil Coco a její dobrodružství. Oběma pánům děkujeme za možnost zveřejnění.

 

PŘÍBOR 17. 2. 2021, sněhová krása (ale i starost)

Foto: I. Nedomová

 

*Do Příbora míří sdílené elektrokoloběžky a elektroskútry

Příbor se zapojil do projektu sdílení ekologických dopravních prostředků společně s městy Nový Jičín, Starý Jičín, Kopřivnice a obcí Skotnice, což umožní cestování i mezi okolními městy. 

Seznam stanovišť pro odkládání elektrokoloběžek:

radnice, náměstí S. Freuda 19 – Česká pošta, Jičínská 240 – Kulturní dům, Lidická 560 – městský park, Hřbitovní ul. – JUST, Místecká ul. 283 – Památník československých letců, Frenštátská ul. – u křižovatky ulic Frenštátské a Československé armády – u dětského hřiště, Fučíkova ul. – potraviny, Dukelská ul. 1338 – Technické služby města Příbora, Štramberská ul. 483 – Letka, Československé armády – u vlakového nádraží, Frenštátská ul. – u lávky, nábřeží Rudoarmějců – u parku, nábřeží Rudoarmějců – u dětského hřiště, Myslbekova ul. – koupaliště – kovárna PUB, Místecká ul. 1124 – restaurace U Čápa, 9. května 1162 – hřiště v Klokočově – u lávky přes silnici I/58, Štramberská ul. – Občerstvení Orinoko, Na Nivách 1581 – Obecní dům, Prchalov 2 – Obecní dům, Hájov 95

Více zde 

V LTV  https://www.televize-pribor.cz/2021/02/25/pribor-zije-1-dil-1-cast/

 

OPĚRNÁ ZEĎ A ŽIŽKOVA ULIČKA

nechodíte kolem po Smetanově ulici? podívejte se.. viděli jste i v LTV

*KALENDÁŘE MĚSTA PŘÍBORA NA ROK 2021 už zdobí nejednu domácnost, kancelář

*CENY CESTOVNÍHO RUCHU MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE

Můžete hlasovat ve třech kategoriích – jednou z nich je Neobjevený skvost –  mezi nimi je nominovaný piaristický klášter v Příboře, 

HLASOVALO SE DO  do 28. 2.

https://www.cenycr.cz/

https://www.facebook.com/priboroficialni/videos/163488621876807

 

*Výstava Fotoklubu Příbor – Alena Pončová a Petr Lenart

ukázka fotografií Alenky Pončové, více bylo v LTV

 

*BESEDA S TOMÁŠEM TOMEČKEM

ON LINE

úterý 23. února od 19 hodin – O DAKARU 2021, dnes ze záznamu
Tomáš Tomeček okomentuje zajímavé záběry ze závodu a průběžně bude odpovídat na vaše dotazy.
Otázky můžete pokládat již nyní do této události, nebo v úterý v průběhu vysílání do chatu přímo u živého streamu
https://www.youtube.com/motorsportrevue

*KULTURNÍ DŮM V PŘÍBOŘE

Foto: I. Nedomová

*ZPOPLATNĚNÍ ÚSEKU D48 – Rybí – Frýdek-Místek

Do 31. 12. 2020 byl tento nově otevřený úsek (15. 12. 2020) průjezdný bez dálniční známky. 1. ledna 2021 se situace změnila. Dálniční známku na tomto úseku D 48 potřebujete.

Zprovozněním stavby „Rybí–MÚK Rychaltice“ se bývalá komunikace I. třídy stala čtyřproudovou směrově rozdělenou dálnicí. Rozšíření původní vozovky zhruba o 10 metrů umožnilo vytvořit střední dělící pás lemovaný jízdními pruhy šířky 3,75 metru. Provedené stavební úpravy předcházely oficiálnímu povýšení silnice I/48 na ucelenou dálnici D48. Úsek Rybí – Frýdek-Místek a zpět zůstal do konce prosince bezplatný, ovšem vlivem zařazení D48 mezi tuzemské dálnice začalo od 1. 1. 2021 klasické zpoplatnění zmíněné trasy. Řidiči musí nově hradit obousměrné využití dálnice D48 v úseku kilometrů 22 až 44. Od 1. 2. začnou intenzivnější kontroly platnosti el. dálničních známek. Proto připomínáme nutnost zajistit si platnou dálniční známku,“ upozorňuje Miroslav Mazal z týmu komunikace Ředitelství silnic a dálnic ČR.

 

*Procházková  výstava o tom, jak se kdysi zpracovával len, Muzeum Novojičínska – Centrum tradičních technologií Příbor

Výstavní plochu tvoří 12 výlepových ploch v Příboře, které si nejen lidé z Příbora, ale i z okolí mohou v rámci zdravotní procházky projít a prohlédnout. Délka okruhu je cca 4,5 km.

„Procházková“ výstava o tom, jak se zpracovával len, tvoří fotografie s doprovodným textem. Provedou vás postupem od sklizeného lnu až po lněné plátno.
Na každém z 12 zastavení je k dispozici jiný QR kód, který vás přesměruje na různé zajímavé odkazy. Tato výstava je vhodná i pro rodiny s dětmi.

Průvodcem po jednotlivých etapách výrobního postupu je panáček Bohdan, který v dílně Centra tradičních technologií dohlíží na práci a prováděné rekonstrukce.

Mapka okruhu dostupná na google maps:
https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1vOd1HQoriJtYK5v7Hl5jnvCLnQeTrQi&ll=49.6391188113657%2C18.141260108680573&z=18
Zájemci o výstavu si mohou mapku stáhnout z webových stránek muzea www.muzeumnj.cz nebo si ji vyzvednout vytištěnou ze stojanu před pokladnou muzea (piaristický klášter v Příboře). 

*Okenní minivýstava, CETRAT Příbor, od 18. 1. 2021 

O svícení v minulosti ze sbírek Muzea Novojičínska.

Muzea jsou stále zavřená a jejich prezentace jsou odkázány především na virtuální prostor. Přestože se daří výstupy z projektů Centra tradičních technologií s náležitou odezvou představit široké veřejnosti pomocí internetu, důležitý zůstává kontakt prostřednictvím klasických výstav. Proto se v Centru rozhodli na základě kladných reakcí na první mimivýstavu v oknech  uskutečnit druhou výstavu tematicky ladící s obdobím zimy. V oknech Centra tradičních technologií uvidíte fotografie muzejních sbírkových předmětů a rekonstrukcí historických technik rozdělávání ohně.

Více na https://www.muzeumnj.cz/centrum-tradicnich-technologii-pribor/aktualni-akce-5/okenni-vystava-o-sviceni-v-minulosti.html

TŘÍKRÁLOVÁ SBÍRKA 2021

Do průběhu letošní Tříkrálové sbírky zasáhla pandemie nemoci covid-19 a v souvislosti s ní přijatá opatření. Proto vedení Charity České republiky rozhodlo, že koledníci nevyjdou. Koleda ale zrušena není! Kasičky byly umístěny na veřejně přístupných místech a koledovalo se on line.Charita Kopřivnice, pod níž spadá Příbor, včetně Hájova připravila v rámci Tříkrálové sbírky do svého rajónu 30 pokladniček. Ne všechny ale mohly být rozmístěny. 

V Příboře z 10 pokladniček spolupracovníci charity rozmístili 6 – z toho jednu na městském úřadě, další ve farním kostele. 2. února se Příbor sčítal. Vybralo se 39 585 Kč.

9. února bylo sečteno všech 16 obcí. Lidé do kasiček vložili 428 715 korun. Na účet on line formou věnovali zatím 109 101 korunu. Online koledování zůstává v platnosti do 30. 4.

https://www.charitakoprivnice.cz/zpravy-a-zpravicky/zpravy-z-charity-koprivnice/trikralova-sbirka-2021/

 

*Okenní minivýstava, CETRAT Příbor, 18. 12. 2020 – 2. 1. 2021

Muzea jsou opět opatřeními vlády souvisejícími s koronavirovou pandemií uzavřena. Je uzavřeno i CETRAT v Příboře.V čase svátečním nebude možné navštívit muzea, a to ani ty v Příboře. Týká se to rodného domu Sigmunda Freuda i Centra tradičních technologií Muzea Novojičínska. A právě to se rozhodlo nainstalovat do svých prostor v piaristickém klášteře malou okenní výstavu fotografií z knihy Muzea Novojičínska „Do jesliček Panna chudičká dala synáčka svého“.
Příborsko bylo v minulosti významným betlemářským centrem navazujícím na bohatou barokní tradici. Betlémy přelomu 18. a 19. století jsou důležitým kulturním dědictvím a obsahují v sobě bohatý myšlenkový svět našich předků.

Muzeum Novojičínska disponuje velkou sbírkovou kolekcí betlémových figur té doby. Vy některé z nich uvidíte na fotografiích v oknech kláštera. Mini výstava potrvá do 2. ledna 2021.

Foto: CETRAT Příbor

Foto: Pavel Nedoma – ze záznamu LTV Příbor

*BETLÉM VE FARNÍM KOSTELE NAROZENÍ PANNY MARIE V PŘÍBOŘE, 1. 1. 2021
Betlém s Ježíškem, jesličkami, koledníky a vším, co k němu patří, se letos stavěl 19. prosince.  Na někkolikahodinovou stavbu dohlížel pan Jan Monsport, kostelník. Jeho tatínek s touto službou farnosti i městu začal už v roce 1961.
Betlém byl přístupný veřejnosti ve dnech 25., 26. a 27. prosince vždy od 14 hodin do 16.30 a na Nový rok v tomtéž čase.

Foto: Pavel Nedoma – ze záznamu LTV Příbor

 

*NOVOROČNÍ ČTYŘLÍSTEK, KČT, Hončova hůrka, 1. 1. 2021


PŘEVODY

Z VHS, Hi8, V8 

KORONAVIRUS – INFO

22 zásad imunologa, jak se vyhnout viru

Očkování Příbor info

 Antigenní testy

PCR testy

AKTUÁLNĚ Z KRAJE

 

—————–

ODKAZY

MĚSTO PŘÍBOR

FACEBOOK PŘÍBORA 

Rodný dům S. Freuda  

Nový facebook rodného domu Sigmunda Freuda

PŘÍDLO
premiéra se odkládá

Těšíme se na premiéru nové hry!!!!
Kdy bude, ukáže čas.


Chaloupka-Uhliska 986
Rožnov pod Radhoštěm
Kontakt:
604 521 743, 739 375 787 
ubytovani.vala@seznam.cz