Zprávy aktuální

14. zasedání Zastupitelstva města Příbora –  16. 9. 2020 materiály

Ze zasedání vám přineseme informace ve zprávách.


 

38. týden – premiéra v neděli 13. 9. 

Nový školní rok – zahájení a prvňáčci v ZŠ Npor. Loma a Masarykovo gymnázium Den Prchalova, den pro dětiMariánská tradiční pouť Krmáš v Klokočově a otevření hřiště v KlokočověŽehnání obnovené kapličky sv. Jan Sarkandra – reportáž ♥ PŘÍDLO – improvizační trénink, veřejný…Křest CD kapely EVAMORE – PŘÍŠTĚ!!!! I S UKÁZKOU

   AKCE V PŘÍBOŘE NA NEJBLIŽŠÍ DNY

  *19. 9. 2020 od rána, JANÁČKOVY CHODNÍČKY – 44. ročník, start 6,30 – 9.00 hodin na nádraží ČD

  INFO

  POZOR!!! nová trasa pro nejmenší cca 4km se soutěžemi pro děti na koupališti.

  *19. 9. 2020 v 17:00 hodin, MÓDNÍ PŘEHLÍDKA V ZAHRADÁCH, bude-li nevlídno, pak se akce přesouvá do refektáře

  *22. 9. 2020 v 17 hod., přednáška Proč naše myšlenky…, městská knihovna – piaristický klášter 

  KALENDÁŘ AKCÍ PŘÍBORA

  *25. – 27. 9. 2020, 100 LET SKAUTINGU V PŘÍBOŘE, OSLAVY

  Před 20 lety skauti pořádali také velké oslavy – pro všechny děti i dospělé. Obdrželi ocenění města, přítomni byli starosta i místostarosta, a oslavy končily polní mší v městském parku. Byly to důstojné oslavy. V LTV jsme uvedli reportáž, kterou si skauti stáhli a zveřejnili na svých stránkách, podívejte se. Určitě tam někoho ze svých známých poznáte…smile  https://www.facebook.com/skautpribor/videos/477761969848003/?fref=tag

  Podrobný program oslav https://100.skauting.cz/

  *3. 10. 2020, 8 – 10 hodin, start – JAVORNICKÝ VÝŠLAP – 7. ročník, Veřovice, Velký Javorník

  INFO

  *5. – 9.10. a 12. – 16. 9. 2020, 9 – 17 h, ŠATNÍK, sběr šatstva

  *21. 10. 2020 v 17:00 hod., V SÍTI 18 + , DOKUMENT pro dospělé

  Děti Základní školy Npor. Loma v Příboře viděli verzi pro školáky, máte doma také školáka? Přijďte se podívat. Děti to dnes mají složitější než vy v jejich věku … Mnohem složitější. Vám stačil „skákající Mário“, oni mají chytré telefony se všemi lákadly…

  Předprodej https://system.cinemaware.eu/wstep1.php?id=9b8583a1878d39265132efbeb1c515c634451414545ea9d434c83a28a také v turistickém informačním centru

  *24. 10. 2020, v 17:00 hod., BENÁTKY POD SNĚHEM, premiéra divadelní hry, PŘÍborské divaDLO – PŘÍDLO

  INFO  AKCE UKONČENÉ

  *16. 9. 2020 v 18 hod., koncert BENDA QUARTET, piaristický klášter 

  V programu koncertu zazněly dva smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena: Smyčcový kvartet č. 4 c moll op. 18 a Smyčcový kvartet No. 1 F dur Razumovský op. 59. B.

  Pořádala Judita Šprochová, zástupkyně koncertního mistra, Janáčkova filharmonie Ostrava ve spolupráci s městem Příborem.

  FOTO

  *16. 9. 2020 v 16 hod., ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA PŘÍBORA, piaristický klášter 

  materiály

  Ze zasedání vám přineseme informace ve zprávách.

  *14. a 15. 9. 2020 dopoledne, V SÍTI, promítání filmu pro školáky

  Zdroj foto: město Příbor

  Velký sál Kulturního domu se na dvě dopoledne proměnil v kinosál. Promítal se dokument V síti – verze pro děti od 12 let. Na film přišli žáci Základní školy Npor. Loma  – sedmé až deváté ročníky. Učitelé a pořadatelé zajistili – vzhledem k současné situaci – promítání filmu vždy jen pro jeden ročník. Navíc žáci seděli ob židličku. Po 63 minutách (tak dlouhá byla zkrácená verze dokumentu pro děti) se sálem rozhostilo už tak hluboké ticho….

  A o čem film je? Tři dospělé herečky, které vypadají na 12 let, se připojí na sociální sítě, aby v přímém přenosu zažily, co se děje v online světě. V kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří si je na netu našli a napsali jim. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru nebo posílá erotické fotografie a videa. Herečky dokonce zažívají vyhrožování a vydírání. Nejsilnější momenty z oficiální celovečerní verze filmu jsou doplněny o praktické rady, návody a komentáře hereček, které si zkušeností se sexuálním obtěžováním na internetu samy prošly. (Zdroj: https://www.aerofilms.cz/v-siti-za-skolou/)

  Na závěr promítání k dětem promluvila paní učitelka Mgr. Vladislava Strnadová – zdůraznila – máte právo na šťastné dětství, nechatujte s někým, koho neznáte, může to být nebezpečné….. a měli by tento film vidět vaši rodiče….dodala. 

  VIDĚT HO RODIČE MOHOU  – 21. 10. V KULTURNÍM DOMĚ!!!

  *14. 9. 2020 v 17 hod., POŽEHNÁNÍ OBNOVENÉHO KŘÍŽE, kříž v Masarykově ulici

  Obnovenému kříži požehnal pan farář Jindřich Švorčík. Promluvili Stanislav Štefek, radní, a Jan Malík, starosta Příbora.  Město Příbor obnovu financovalo ze svého rozpočtu částkou necelých 250 000 Kč. Město žádalo kraj o dotaci ve výši 100 000 Kč. Dotace nebyla udělena, důvodem byla situace s Covidem 19 a krácením rozpočtů, vysvětlila krajská i městská zastupitelka Dana Forišková. Kříž je na křižovatce ulic Hřbitovní a Masarykovy od roku 1907. Tehdy ho nechala postavit na vlastní náklady Eleonora Sklenovská.  

  Žehnání proběhlo důstojně za přítomnosti 51 lidí – farníků, radních, hudebníků a dalších, které tato akce zaujala. Datum bylo vybráno vzhledem k tomu, že na 14. 9.  připadne svátek Povýšení svatého kříže a na další den svátek Panny Marie Bolestné. Po oba dny je v kostele sv. Kříže v Příboře sloužena mše svatá a 14. 9. je slavena i pouť ke svatému Kříži. Kostelík byl slavnostně vyzdoben.

  *13. 9. 2020, DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ, nedělní koncert

  40 posluchačů si přišlo vychutnat výjimečný koncert pěveckého sboru Ondráš do kostela sv. Valentina v Příboře. Ondráš zpíval před oltářem i na balkoně u varhan.

  Foto zde, fotografovala Stanislava Slováková, a zpráva bude v LTV….

  *12. a 13. 9. 2020, DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ, muzejní ráno, koncerty, procházky, otevřené památky

  Akce začala v 8 hodin ráno a běžela a běžela až skončila za úplné tmy. Na své si přišli dospělí, ale i děti!! Nádherné počasí, super program – to všechno udělalo z Dnů evropského dědictví a zároveň ze Dne dětí a rodiny  akci  která mohla potěšit celé rodiny, včetně babiček a dědečků…Prostě byla to akce pro všechny generace.

  A čím to začalo? Muzejním ránem….Bude to dlouhé… ale čtěte, uběhne to rychle:

  Příborské muzejní ráno v CETRAT Muzea Novojičínska nabídlo už od 8. hodiny ranní poetický pořad s Vojtou Drnkem. Představil se hrou na bajan, na knoflíkovou harmoniku. Poutavé, lahodící uchu, zajímavé….

  V 9 hodin se sešli před Kulturním domem skauti a jejich přátelé i příznivci. Společně otevřeli výstavu v panelech ke 100. výročí skautingu v Příboře. Připravil ji Patrik Nedoma a ten ji také společně se starostou Příbora Janem Malíkem uvedl. Výstava po zásluze budila velkou pozornost a hlavně skauti četli řádek po řádku a ti ostatní? Ty nejvíce zajímaly historické fotografie.

  Od Kulturního domu jsme zamířili zpátky do piaristického kláštera. Tentokrát nikoli do zde sídlícího Centra tradičních technologií, ale na opačnou stranu do refektáře. V 10 hodin tady přebíral kovář Pavel Juřena Cenu obce. O jeho životě i práci hovořil radní Stanislav Štefek. Jeho slova byla důstojným představením  člověka, s jehož prací se můžeme v Příboře setkat nejen v klášteře, ale třeba i ve farním kostele. Mříž, která dělí loď od vstupu, je dílem právě pana Juřeny.

  O hodinu později začala komentovaná procházka městem s pověstmi. Průvodkyně Irena Nedomová s asi 20 lidmi zamířila nejdříve do sklepení kláštera a pak všichni společně pokračovali směr bývalá lékárna, rodný dům Sigmunda Freuda a tak dále. Posluchači si vyslechli několik příborských pověstí, ale také se dozvěděli něco z  téměř 770leté historie Příbora. Ten se pyšní výjimečným titulem Historické město roku 2015.  

  Na tuto procházku navázala procházka druhá barokním Příborem  s historičkou Sabinou Máchovou. Ta provedla posluchače Příborem v barokním kostýmu osobně šitém – velmi jí slušel, shodli se hosté.

  A na tuto procházku mohla navázat, pokud si to hosté naplánovali, prohlídka domu č.38, domu s Lucernou, domu s duší. Je to soukromý dům, který prošel nedávnou rekonstrukcí a  jeho prostory – bez nadsázky – překvapí i potěší. Dům je kulturní památkou a pamětníci vědí, že zde bydlel např. pan učitel Hüttler.

  V té chvíli ale už byl v plném proudu program v městském parku! Začal v jednu hodinu kouzelným pěveckým vystoupením dětí 2. třídy Základní školy Jičínské. Následovalo atraktivní taneční číslo  taneční skupiny LDance. Po nich se třemi čísly představila dětská sekce divadelního souboru Přídlo.

  Následovalo vystoupení Žofie a Alexandro – klaunice na cestách a ve tři hodiny odpoledne se mnohým tajil dech… akrobatické vystoupení Cirkusu trochu jinak – On The Road bylo fantastické!!!! vtipné a zároveň plné napětí vzhledem k akrobatickým kouskům.

  Pro ceny ve výtvarné soutěži Můj sen si přišly převážně příborské děti, děti z Ostravy a pardubickým soutěžícím budou ceny zaslány poštou.   

  Během programu děti soutěžily. Na několika stanovištím sbíraly body a pak získávaly odměny. Líbili se jim hasiči, strážníci s jejich novým vozem, ale také skákací hrad a velcí koníci, na jejichž hřbetech se mohli svézt i ti nejmenší.

  Také po celou dobu bylo možné se podívat do stánků poskytovatelů sociálních služeb. A nebylo to nezajímavé. Byli jsme překvapeni, co všechno sociální služby mohou – kromě informací o tom, co dělají, nabídnout! Kdybyste viděli ty krásné dekorace na zahradu, na stůl, nádherná voňavá mýdla, košíčky…. Paráda!!!

  ———

  Den evropského dědictví byl v Příboře spojen s otevřenými památkami. Byly zpřístupněny veřejnosti od 9. do 17. hodiny. V piaristickém klášteře se zároveň promítaly časosběry z obnovy kláštera, z obnovy piaristické zahrady a rekonstrukce varhan z kostela sv. Valentina. V patře kláštera v chodbě s knihovnou byla zpřístupněna výstava fotografií Fotoklubu Příbor Dva kamarádi. V Centru tradičních technologií (Muzeum Novojičínska, p. o.) byla k vidění výstava Rok v krajce a paličkářky předváděly, jak taková krajka vzniká.

  Od 14 do 17 hodin byla zpřístupněna věž farního kostela.

  ———

  A jsme zpátky v městském parku – v 17 hodin se park doslova rozezněl tóny, které … překvapily .  Arrhythmia – čtyři violoncella a jedny bicí – neuvěřitelné unikátní spojení nástrojů a prezentace rockových, ale i metalových a popových hitů…, neuvěřitelný zvuk, kouzelné skladby…. skupina musela přidávat třikrát!!!!

  V 19 hodin violoncella vystřídaly žestě a zpěv.  The People  to rozbalili na plné pecky. Co byla škoda, lidí v parku už v té chvíli bylo pomálu…bohužel.

  Celý den mohli Příboráci strávit – v podstatě venku, v potřebných rozestupech, klidně i s dezinfekcí, a ještě se pobavit.

  My odešli z domova před osmou hodinou ranní a přišli zpět kolem osmé večer.  Pokud jste nebyli na akci, uvidíte průběh dne v reportáži v LTV Příbor.  Pokud jste byli na akci, díky naší reportáži si ji připomenete.

  A pořadatelé? V Muzeu (Cetrat) – pracovníci Centra tradičních technologií, výstava v panelech – skauti, předání Ceny obce Stanislav Štefek a pracovníci radnice,  program v parku – odbor kultury a cestovního ruchu. Tomu pomáhali dobrovolníci – ochotné úřednice  z městského úřadu. Spolupracovali – farní úřad, hasiči, strážníci, průvodkyně a nešlo by to bez pracovníků technických služeb. V dnešní době šlo z mnoha pohledů o podařenou akci.                                                                                                         Irena Nedomová, redaktorka LTV   

  Poznámka – sem tam jsem fotila, ale jednoznačnou prioritou pro nás bylo natáčení. Fotky z EHD jsou zveřejněny na webu Příbora – od rána dění v Příboře mapovala pro město a to znamená i pro vás – Stanislava Slováková. tady foto EHD a ještě další foto Den dětí – den rodiny

  *8. 9. od 8 hod. do cca 12 hod., MALOVÁNÍ POPELNIC, městský park


  Osm černých popelnic se proměnilo během dopoledne v umělecká díla. Se žáky příborských základních škol a Masarykova gymnázia se o to postaral sprejer Khoma. Technické služby města Příbora přistavily černé popelnice a pomalované  je rozvezou na místa do blízkostí škol. Žáci a studenti si srejování a malování viditelně užívali.

  Foto: tisková zpráva města Příbora

  *5. a 6.  9. 2020 Mariánská tradiční pouť

  5. a 6. září jsme se slavnostně naladili a vyrazili na tradiční příborskou pouť zasvěcenou Narození Panny Marie.
  Datum skutečně máme správně – někteří se divíte – Marie má svátek 12. 9. a nejbližší neděle k 12. 9. je 13. 9. Jak je možné, že pouť byla o týden dříve? Pouť v Příboře je zasvěcená svátku NAROZENÍ PANNY MARIE, nikoli svátku JMÉNA PANNY MARIE.  Církev si v září připomíná hned tři mariánské svátky – zmíněný svátek Narození Panny Marie (8. 9.), svátek Jména Panny Marie (12. 9.) a památku Panny Marie Bolestné (15. 9.). Příbora se týká svátek NAROZENÍ PANNY MARIE. I farní kostel nese název farní kostel Narození Panny Marie…Tady najdete podrobnější výklad k mariánským svátkům.  https://www.cirkev.cz/archiv/100902-tri-marianske-svatky-v-zari  

  Při vstupech do různých částí města – na náměstí, do parku, do areálu s kolotoči – všude stály na stolech lahve s dezinfekcemi….

  V sobotu ….krásné počasí a pěkné zboží…

  Po mši svaté se kvečeru troubilo z věže, fotografie pořídila Ing. Renata Španihelová, byl nádherný výhled i pohled na Příbor – posuďte sami:

  V neděli …pršelo a pršelo, téměř celé dopoledne,ale! kdo se vydal do centra Příbora v brzkých dopoledních hodinách, mohl dojít k chovatelům nebo do muzea nebo ke stánkům ještě suchý.  Ranní teplota 15 st. C se ukázalo být nejen ranní. Ještě po obědě bylo 15 st. C. 

  Chovatelé připravili výstavu zvířátek ze svých chovů, z chovů členů příborské organizace. A tak vystavili nejen králíky – ty patří příborskému kroužku chovatelů, andulky,  ale i prasátko Pepinu, kozičky, malá kachňátka, poníka… Chovatelé také vařili guláš. Tentokrát ne dva kotle, ale jen jeden.

  V Muzeu Novojičínska v Centru tradičních technlogií předváděli tkaní, pletení, vyrážení ozdob…vše s odborným výkladem.

  Koncert swingových melodií proběhl – proběhl s obdivem k hudebníkům i k posluchačům. Lilo totiž jako z konve. A to doslova. Voda tekla proudem. přesto hudba zněla příjemně a swingové melodie odezněly všechny – tak, jak je v premiéře uvedl Jakub Debef. Orchestr řídil Zdeněk Pukovec.

  Co se týče stánků – na dobu koronaviru, na neděli s deštěm, jich bylo až až… Bylo za co utrácet – dřevěné výrobky, slámové, keramické, proutěné, kožené… opravdu pěkné a do toho občerstvení – halušky, placky, nudle… pití – hlavně medovina na zahřátí…. To vše mohlo být ještě větším lákadlem pro poutníky, pokud by i v neděli poutníkům přálo počasí.

  Mše pan farář Jindřich Švorčík odsloužil dopoledne tři! 

  Odpoledne se počasí umoudřilo a kolotoče opět jezdily téměř bez přestání. Dlužno říct, že kolem 16. hodiny bylo na nich dost plno, a to i přesto, že nám pod nohama čvachtala voda. Rodina Pflegrových byla spokojená.


  Foto z pouti (kromě pohledu z věže): Irena Nedomová 6. 9. 2020
  Závěr pouti patřil koncertu kapely Marian 333. Neznalé kapela v parku příjemně překvapila. Hrála tak, že kdyby se lidé neostýchali a možná bylo později kvečeru, dobře by se jim na hudbu Marian 333 tancovalo.  STARŠÍ AKCE ZDE