Zprávy aktuální

14. zasedání Zastupitelstva města Příbora –  16. 9. 2020 materiály

Ze zasedání vám přineseme informace ve zprávách.

39. týden – premiéra v neděli 20. 9. 
♥ Poplatek za svoz odpadu, splatnost 30. 9. 2020 ♥ Malování popelnic ♥ Sběrný dvůr na Točně roste… ♥ Dny evropského dědictví  a Den dětí v Příboře ♥ Křest CD kapely EVAMORE ♥ Dva kamarádi, výstava fotografií ♥ Rok v krajce, výstava paličkované krajky ♥ Cestička z oblázků – Naďa Smazová, výstava obrazů ♥ Noční soutěž SDH HájovAKCE V PŘÍBOŘE NA NEJBLIŽŠÍ DNY

KALENDÁŘ AKCÍ PŘÍBORA

*25. – 27. 9. 2020, 100 LET SKAUTINGU V PŘÍBOŘE, OSLAVY

Před 20 lety skauti pořádali také velké oslavy – pro všechny děti i dospělé. Obdrželi ocenění města, přítomni byli starosta i místostarosta, a oslavy končily polní mší v městském parku. Byly to důstojné oslavy. V LTV jsme uvedli reportáž, kterou si skauti stáhli a zveřejnili na svých stránkách, podívejte se. Určitě tam někoho ze svých známých poznáte…smile  https://www.facebook.com/skautpribor/videos/477761969848003/?fref=tag

Podrobný program oslav https://100.skauting.cz/

*1. 10. 2020, v 15 hodin, SENIORSKÉ ODPOLEDNE, Kulturní dům

 

*3. 10. 2020, sraz 8.05 hodin na náměstí, PROCHÁZKA PŘÍBOREM

Kouzlo starého hřbitova, krása piaristických zahrad a šikovnost krajkářek
Trasa: z náměstí na starý hřbitov + piaristické zahrady  + CETRAT Příbor ( Muzeum Novojičínska, p. o.,vstup do Cetrat ZDARMA v rámci projektu Objevujte Moravskoslezský kraj)
První říjnovou procházku zahájíte s Irenou Nedomovou na náměstí S. Freuda. Odtud se vydáte  Místeckou ulicí kolem několika domů se zajímavou historií odbočkou do Křivé ulice na starý hřbitov. Projdete se místem s neopakovatelným kouzlem. U některých náhrobků se zastavíte a seznámíte se s osobnostmi Příbora. Pak se vydáte do piaristických zahrad za bylinkami. Odtud je to jen pár kroků do  kláštera do CETRAT na unikátní výstavu paličkovaných krajek. Překvapí vás. Procházka potrvá max dvě hodiny. Je nenáročná.

*3. 10. 2020, 8 – 10 hodin, start – JAVORNICKÝ VÝŠLAP – 7. ročník, Veřovice, Velký Javorník

INFO

*5. – 9.10. a 12. – 16. 9. 2020, 9 – 17 h, ŠATNÍK, sběr šatstva

*7. 10. 2020 v 18:00 hod. , PERLY ČESKÉ OPERETKY, koncert Swingového orchestru Bedřicha Pukovce

*21. 10. 2020 v 17:00 hod., V SÍTI 18 + , DOKUMENT pro dospělé

Žáci Základní školy Npor. Loma v Příboře viděli verzi pro školáky, máte doma také školáka? Přijďte se podívat. Děti to dnes mají složitější než vy v jejich věku … Mnohem složitější. Vám stačil „skákající Mário“, oni mají chytré telefony se všemi lákadly…

Předprodej https://system.cinemaware.eu/wstep1.php?id=9b8583a1878d39265132efbeb1c515c634451414545ea9d434c83a28a také v turistickém informačním centru

*24. 10. 2020, v 17:00 hod., BENÁTKY POD SNĚHEM, premiéra divadelní hry, PŘÍborské divaDLO – PŘÍDLO

INFO

*do 30. 11. 2020 MUZEJNÍ ŠKOLA, zahájena
Muzejní školu, její 10. ročník, zahájil přednáškou s tématem Houby Novojičínska Mgr. Pavel Netušil. Přibližně padesátka studentů obsadila refektář piaristického kláštera, a to za dodržení hygienických podmínek. Senioři seděli s rouškami a od sebe vzdáleni. Letošní výjimečná situace neumožnila trávit přestávku s kávičkou, jak tomu bylo léta. Ale – co je podstatné – studenti nepřijdou ani o jednu přednášku. Budou se setkávat každé pondělí v refektáři kláštera. Pokud by to ale situace neumožnila, pak organizátoři – CETRAT Příbor, Muzeum Novojičínska, p. o., zajistí výuku on-line. I  na to se myslelo.

 

Foto 1-4: Petra Vidomusová, CETRAT Příbor, 5. foto Pavel Nedoma, LTV PříborAKCE UKONČENÉ

*22. 9. 2020 v 17 hod., přednáška Proč naše myšlenky…, městská knihovna – piaristický klášter 
Proč naše myšlenky mohou zlepšit zdraví mozku i těla
Martina Burianová hovořila o tom, jako dokážou pozitivní i negativní myšlenky ovlivnit chemické procesy nejen v mozku, ale i v celém těle, a tím i kvalitu našeho života. Přednášející poradila, jak na negativní myšlenky a jak si zkvalitnit své životy tím, že překonáme stereotyp naříkání a negativního pohledu na život. Knihovna nebyla zdaleka plná, přesto posluchači odcházeli spokojeně. 

*viz níže malované popelnice

*19. 9. 2020 od rána, JANÁČKOVY CHODNÍČKY 44. ročník, start 6,30 – 9.00 hodin na nádraží ČD

INFO

nová trasa pro nejmenší cca 4km se soutěžemi pro děti na koupališti.

ráno na startu

*19. 9. 2020 v 17:00 hodin, MÓDNÍ PŘEHLÍDKA V ZAHRADÁCH

Přehlídka přítomné potěšila. Modely byly cenově dostupné, modelky velmi mladičké – vizuálně. Počasí – přestože se postupně výraznějji ochlazovalo – akci přálo!!!

        

Foto Stanislava Slováková: https://www.pribor.eu/obcan-1/fotogalerie/rok-2020/1992020-faschion-3215cs.html

*16. 9. 2020 v 18 hod., koncert BENDA QUARTET, piaristický klášter 

V programu koncertu zazněly dva smyčcové kvartety Ludwiga van Beethovena: Smyčcový kvartet č. 4 c moll op. 18 a Smyčcový kvartet No. 1 F dur Razumovský op. 59. B.

Pořádala Judita Šprochová, zástupkyně koncertního mistra, Janáčkova filharmonie Ostrava ve spolupráci s městem Příborem.

FOTO

*16. 9. 2020 v 16 hod., ZASEDÁNÍ ZASTUPITELSTVA MĚSTA PŘÍBORA, piaristický klášter 

materiály

Ze zasedání vám přineseme informace ve zprávách.

*14. a 15. 9. 2020 dopoledne, V SÍTI, promítání filmu pro školáky

Zdroj foto: město Příbor

Velký sál Kulturního domu se na dvě dopoledne proměnil v kinosál. Promítal se dokument V síti – verze pro děti od 12 let. Na film přišli žáci Základní školy Npor. Loma  – sedmé až deváté ročníky. Učitelé a pořadatelé zajistili – vzhledem k současné situaci – promítání filmu vždy jen pro jeden ročník. Navíc žáci seděli ob židličku. Po 63 minutách (tak dlouhá byla zkrácená verze dokumentu pro děti) se sálem rozhostilo už tak hluboké ticho….

A o čem film je? Tři dospělé herečky, které vypadají na 12 let, se připojí na sociální sítě, aby v přímém přenosu zažily, co se děje v online světě. V kopiích dětských pokojů chatují a skypují s muži, kteří si je na netu našli a napsali jim. Drtivá většina těchto mužů požaduje sex přes webkameru nebo posílá erotické fotografie a videa. Herečky dokonce zažívají vyhrožování a vydírání. Nejsilnější momenty z oficiální celovečerní verze filmu jsou doplněny o praktické rady, návody a komentáře hereček, které si zkušeností se sexuálním obtěžováním na internetu samy prošly. (Zdroj: https://www.aerofilms.cz/v-siti-za-skolou/)

Na závěr promítání k dětem promluvila paní učitelka Mgr. Vladislava Strnadová – zdůraznila – máte právo na šťastné dětství, nechatujte s někým, koho neznáte, může to být nebezpečné….. a měli by tento film vidět vaši rodiče….dodala. 

VIDĚT HO RODIČE MOHOU  – 21. 10. V KULTURNÍM DOMĚ!!!

*14. 9. 2020 v 17 hod., POŽEHNÁNÍ OBNOVENÉHO KŘÍŽE, kříž v Masarykově ulici

Obnovenému kříži požehnal pan farář Jindřich Švorčík. Promluvili Stanislav Štefek, radní, a Jan Malík, starosta Příbora.  Město Příbor obnovu financovalo ze svého rozpočtu částkou necelých 250 000 Kč. Město žádalo kraj o dotaci ve výši 100 000 Kč. Dotace nebyla udělena, důvodem byla situace s Covidem 19 a krácením rozpočtů, vysvětlila krajská i městská zastupitelka Dana Forišková. Kříž je na křižovatce ulic Hřbitovní a Masarykovy od roku 1907. Tehdy ho nechala postavit na vlastní náklady Eleonora Sklenovská.  

Žehnání proběhlo důstojně za přítomnosti 51 lidí – farníků, radních, hudebníků a dalších, které tato akce zaujala. Datum bylo vybráno vzhledem k tomu, že na 14. 9.  připadne svátek Povýšení svatého kříže a na další den svátek Panny Marie Bolestné. Po oba dny je v kostele sv. Kříže v Příboře sloužena mše svatá a 14. 9. je slavena i pouť ke svatému Kříži. Kostelík byl slavnostně vyzdoben.

 

*13. 9. 2020, DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ, nedělní koncert

40 posluchačů si přišlo vychutnat výjimečný koncert pěveckého sboru Ondráš do kostela sv. Valentina v Příboře. Ondráš zpíval před oltářem i na balkoně u varhan.

Foto zde, fotografovala Stanislava Slováková, a zpráva bude v LTV….

*12. a 13. 9. 2020, DNY EVROPSKÉHO DĚDICTVÍ, muzejní ráno, koncerty, procházky, otevřené památky

Akce začala v 8 hodin ráno a běžela a běžela až skončila za úplné tmy. Na své si přišli dospělí, ale i děti!! Nádherné počasí, super program – to všechno udělalo z Dnů evropského dědictví a zároveň ze Dne dětí a rodiny  akci  která mohla potěšit celé rodiny, včetně babiček a dědečků…Prostě byla to akce pro všechny generace.

A čím to začalo? Muzejním ránem….Bude to dlouhé… ale čtěte, uběhne to rychle:

Příborské muzejní ráno v CETRAT Muzea Novojičínska nabídlo už od 8. hodiny ranní poetický pořad s Vojtou Drnkem. Představil se hrou na bajan, na knoflíkovou harmoniku. Poutavé, lahodící uchu, zajímavé….

V 9 hodin se sešli před Kulturním domem skauti a jejich přátelé i příznivci. Společně otevřeli výstavu v panelech ke 100. výročí skautingu v Příboře. Připravil ji Patrik Nedoma a ten ji také společně se starostou Příbora Janem Malíkem uvedl. Výstava po zásluze budila velkou pozornost a hlavně skauti četli řádek po řádku a ti ostatní? Ty nejvíce zajímaly historické fotografie.

Od Kulturního domu jsme zamířili zpátky do piaristického kláštera. Tentokrát nikoli do zde sídlícího Centra tradičních technologií, ale na opačnou stranu do refektáře. V 10 hodin tady přebíral kovář Pavel Juřena Cenu obce. O jeho životě i práci hovořil radní Stanislav Štefek. Jeho slova byla důstojným představením  člověka, s jehož prací se můžeme v Příboře setkat nejen v klášteře, ale třeba i ve farním kostele. Mříž, která dělí loď od vstupu, je dílem právě pana Juřeny.

O hodinu později začala komentovaná procházka městem s pověstmi. Průvodkyně Irena Nedomová s asi 20 lidmi zamířila nejdříve do sklepení kláštera a pak všichni společně pokračovali směr bývalá lékárna, rodný dům Sigmunda Freuda a tak dále. Posluchači si vyslechli několik příborských pověstí, ale také se dozvěděli něco z  téměř 770leté historie Příbora. Ten se pyšní výjimečným titulem Historické město roku 2015.  

Na tuto procházku navázala procházka druhá barokním Příborem  s historičkou Sabinou Máchovou. Ta provedla posluchače Příborem v barokním kostýmu osobně šitém – velmi jí slušel, shodli se hosté.

A na tuto procházku mohla navázat, pokud si to hosté naplánovali, prohlídka domu č.38, domu s Lucernou, domu s duší. Je to soukromý dům, který prošel nedávnou rekonstrukcí a  jeho prostory – bez nadsázky – překvapí i potěší. Dům je kulturní památkou a pamětníci vědí, že zde bydlel např. pan učitel Hüttler.

V té chvíli ale už byl v plném proudu program v městském parku! Začal v jednu hodinu kouzelným pěveckým vystoupením dětí 2. třídy Základní školy Jičínské. Následovalo atraktivní taneční číslo  taneční skupiny LDance. Po nich se třemi čísly představila dětská sekce divadelního souboru Přídlo.

Následovalo vystoupení Žofie a Alexandro – klaunice na cestách a ve tři hodiny odpoledne se mnohým tajil dech… akrobatické vystoupení Cirkusu trochu jinak – On The Road bylo fantastické!!!! vtipné a zároveň plné napětí vzhledem k akrobatickým kouskům.

Pro ceny ve výtvarné soutěži Můj sen si přišly převážně příborské děti, děti z Ostravy a pardubickým soutěžícím budou ceny zaslány poštou.   

Během programu děti soutěžily. Na několika stanovištím sbíraly body a pak získávaly odměny. Líbili se jim hasiči, strážníci s jejich novým vozem, ale také skákací hrad a velcí koníci, na jejichž hřbetech se mohli svézt i ti nejmenší.

Také po celou dobu bylo možné se podívat do stánků poskytovatelů sociálních služeb. A nebylo to nezajímavé. Byli jsme překvapeni, co všechno sociální služby mohou – kromě informací o tom, co dělají, nabídnout! Kdybyste viděli ty krásné dekorace na zahradu, na stůl, nádherná voňavá mýdla, košíčky…. Paráda!!!

———

Den evropského dědictví byl v Příboře spojen s otevřenými památkami. Byly zpřístupněny veřejnosti od 9. do 17. hodiny. V piaristickém klášteře se zároveň promítaly časosběry z obnovy kláštera, z obnovy piaristické zahrady a rekonstrukce varhan z kostela sv. Valentina. V patře kláštera v chodbě s knihovnou byla zpřístupněna výstava fotografií Fotoklubu Příbor Dva kamarádi. V Centru tradičních technologií (Muzeum Novojičínska, p. o.) byla k vidění výstava Rok v krajce a paličkářky předváděly, jak taková krajka vzniká.

Od 14 do 17 hodin byla zpřístupněna věž farního kostela.

———

A jsme zpátky v městském parku – v 17 hodin se park doslova rozezněl tóny, které … překvapily .  Arrhythmia – čtyři violoncella a jedny bicí – neuvěřitelné unikátní spojení nástrojů a prezentace rockových, ale i metalových a popových hitů…, neuvěřitelný zvuk, kouzelné skladby…. skupina musela přidávat třikrát!!!!

V 19 hodin violoncella vystřídaly žestě a zpěv.  The People  to rozbalili na plné pecky. Co byla škoda, lidí v parku už v té chvíli bylo pomálu…bohužel.

Celý den mohli Příboráci strávit – v podstatě venku, v potřebných rozestupech, klidně i s dezinfekcí, a ještě se pobavit.

My odešli z domova před osmou hodinou ranní a přišli zpět kolem osmé večer.  Pokud jste nebyli na akci, uvidíte průběh dne v reportáži v LTV Příbor.  Pokud jste byli na akci, díky naší reportáži si ji připomenete.

A pořadatelé? V Muzeu (Cetrat) – pracovníci Centra tradičních technologií, výstava v panelech – skauti, předání Ceny obce Stanislav Štefek a pracovníci radnice,  program v parku – odbor kultury a cestovního ruchu. Tomu pomáhali dobrovolníci – ochotné úřednice  z městského úřadu. Spolupracovali – farní úřad, hasiči, strážníci, průvodkyně a nešlo by to bez pracovníků technických služeb. V dnešní době šlo z mnoha pohledů o podařenou akci.                                                                                                         Irena Nedomová, redaktorka LTV   

Poznámka – sem tam jsem fotila, ale jednoznačnou prioritou pro nás bylo natáčení. Fotky z EHD jsou zveřejněny na webu Příbora – od rána dění v Příboře mapovala pro město a to znamená i pro vás – Stanislava Slováková. tady foto EHD a ještě další foto Den dětí – den rodiny

*8. 9. od 8 hod. do cca 12 hod., MALOVÁNÍ POPELNIC, městský park


Osm černých popelnic se proměnilo během dopoledne v umělecká díla. Se žáky příborských základních škol a Masarykova gymnázia se o to postaral sprejer Khoma. Technické služby města Příbora přistavily černé popelnice a pomalované  je rozvezou na místa do blízkostí škol. Žáci a studenti si srejování a malování viditelně užívali.

Foto: tisková zpráva města Příbora

po pár dnech – jeden příklad:

 STARŠÍ AKCE ZDE